AUTA s.r.o.
  • MÁTE NEHODU ?
  • MÁTE PORUCHU ?
  • VOLEJTE 722 778 999 24/7
Smluvní partner: allianz.png ceska_pojistovna.png cpp.png csob_pojistovna.png generali_pojistovna.png kooperativa.png uniqa.png wustenrot.png

Rady

Povinností každého majitele motorového vozidla je uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, takzvané povinné ručení, což vyplývá ze zákona č. 168/1999 Sb. Dojde-li k nesplnění této zákonné povinnosti, hrozí majiteli vozidla pokuta až do výše 40 000 Kč a k tomu samozřejmě v případě zavinění dopravní nehody náhrada škody poškozenému z vlastních prostředků. Stále ale platí, že právně je za škodu spáchanou při nehodě odpovědný její viník a nikoli pojišťovna, u které je pojištěn. V praxi to znamená, že pokud si majitel vozidla špatně vybere pojišťovnu, může se stát, že na něm poškozený bude finanční prostředky vymáhat soudně, v důsledku čehož zaplatí až 80 procent náhrady škody z vlastních prostředků a úhradu této škody bude nucen vymáhat na své pojišťovně.

 

Povinné ručení je komerčním produktem pojišťoven a ty kvůli velké konkurenci velmi často nabízejí svým potenciálním i stávajícím klientům nejrůznější slevy, bonusy a akce, kterými se je snaží nalákat. Běžnému klientovi se tak zdá, že základním měřítkem pro výběr dobré pojišťovny je výše poplatku za pojištění a samozřejmě také nabízené výhody a bonusy. Nejdůležitějším kritériem při výběru pojišťovny je však jednoznačně její schopnost uhradit za viníka veškerou škodu, která vznikla poškozenému. Pokud tak pojišťovna neučiní, nelze vyloučit, že škodu bude muset viník nehody hradit primárně ze svých zdrojů a následně ji bude nucen na své pojišťovně vymáhat. Přitom je třeba si uvědomit, že náhrada škody se v případě dopravní nehody, u níž došlo k usmrcení osob či k jejich závažnému zranění, reálně může vyšplhat až do výše několika milionů.